Czy grozi mi uzależnienie od Internetu?

Z roku na rok coraz częściej słyszy się o uzależnieniu od Internetu wśród dzieci i młodzieży. Jednakże problem ten dotyczy także osoby dorosłe. Warto wiedzieć jak najwięcej na ten temat, ponieważ być może będziemy mogli pomóc sobie lub naszym najbliższym walczyć z tym problemem.

Co powinniśmy wiedzieć na temat uzależnienia od Internetu?

Z pewnością bardzo ważne jest to, że z uzależnieniem od Internetu można walczyć. Da się z niego wyleczyć. Ta choroba to zaburzenie psychiczne XXI wieku. Cechuje ją nadmierne korzystanie z Internetu, które powoduje dysfunkcje w wielu sferach życia chorego. Ponadto można zauważyć takie fizyczne dolegliwości jak bóle mięśni, głowy, cierpienie oraz wszechobecny lęk. Jak łatwo można się domyślić, jest to niesamowicie niekomfortowe dla chorego. Nie potrafi on jednak spędzić dnia bez Internetu.

Cierpi nie tylko chory, lecz także jego rodzina oraz przyjaciele. Chorzy śpią niespokojnie, można u nich zauważyć także mimowolne ruchy palców. Mówi się o ”uzależnieniu”, ponieważ objawy nadmiernego korzystania z Internetu przypominają uzależnienie od alkoholu oraz uzależnienie od narkotyków.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat uzależnienia od Internetu?

Uzależnienie od Internetu jest jeszcze stosunkowo nową chorobą, dlatego jest ona ciągle badana przez różnych lekarzy. Z tego też względu literatura medyczna podaje rozbieżne dane na temat objawów, przyczyn oraz metod leczenia osób uzależnionych od Internetu.

Niektórzy z lekarzy twierdzą, że uzależnienie od Internetu to wynik nieprawidłowego działania kory czołowej mózgu. Do dzisiaj lekarze nie doszli do porozumienia odnośnie najważniejszych zagadnień dotyczących wyżej wymienionej choroby. Początki uzależnienia od Internetu sięgają już 1960 roku. Wtedy to właśnie Internet stał się masowym zjawiskiem i został on podłączony do większej ilości domów i przedsiębiorstw.

Dzisiaj dostęp do Internetu jest niemalże w każdej części świata za grosze, a często nawet za darmo. Aby się podłączyć do sieci, wystarczy posiadać odpowiedni sprzęt i dostęp do prądu. Tak prawdę każdy z nas jest narażony na to, żeby uzależnić się od Internetu. Nikogo nie powinno już dziwić to, że statystyki zachorowania na uzależnienie od Internetu rośnie z miesiąca na miesiąc w zastraszającym tempie. Pierwsze uzależnienie od Internetu zostało formalnie udokumentowane w Chinach.

Dzisiaj liczy się, że uzależnionymi od Internetu jest już aż 6 procent internautów! To naprawdę bardzo dużo. Obowiązkowo należy uczyć swoje dzieci, żeby nie siedziały przed komputerem czy smartfonem dłużej niż jest to potrzebne. Pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemności, na przykład uzależnienia od Internetu.

Kolejne ważne informacje na temat uzależnienia od Internetu

Internet bardzo często jest ucieczką od codziennych problemów. Gdy sobie z nimi nie radzimy, wolimy się zamknąć w swoim świecie i przeczekać w domu, aż same znikną. Nie bierzemy odpowiedzialności za swoje życie, spychając je od siebie. Internet to ”pożeracz czasu”. Niestety, z pewnością każdy z nas chociaż raz w swoim życiu miał taką sytuację, w której zasiedział się na laptopie albo na tablecie. Czas płynie bardzo szybko używając Internetu.

Trzeba na to uważać, ponieważ jest to niezwykle zgubne. Potwierdzają to także liczne publikacje. Osoby uzależnione od Internetu ciągle czują tak zwany głód Internetu, który objawia się agresją, nadpobudliwością oraz obniżonym nastrojem w momencie, gdy nie może skorzystać w danej chwili z sieci. W takim wypadku najlepiej jest skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Redakcja casadi.pl