Co może oznaczać ból z prawej strony brzucha?

Z pewnością każdy z nas chociaż raz w życiu borykał się z bólem brzucha. Powodów bólu brzucha może być naprawdę dużo, ale co oznacza ból z prawej strony brzucha?

Ból brzucha sygnalizuje wiele chorób

Najczęściej jest to zwyczajna niestrawność, albo rozwijająca się infekcja. Jeżeli ból brzucha jest nie do wytrzymania, musimy jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Nie wolno przecież bagatelizować poważnych symptomów.

Ból z prawej strony brzucha nie musi od razu oznaczać czegoś poważnego. Jest to najprawdopodobniej sygnał ze strony jelit, że zjedliśmy coś ciężkostrawnego. Powinniśmy w takiej sytuacji pić dużo wody niegazowanej, jak i suplementować błonnik. Błonnik jest bardzo ważny, jeżeli cierpimy na częste bóle brzucha. Nie zapominajmy także o ćwiczeniach fizycznych, ponieważ są one zbawienne nie tylko na jelita, lecz na wydolność całego organizmu. Po miesiącu suplementacji oraz ćwiczeń powinniśmy odczuć znaczną różnicę w działaniu naszego organizmu.

ból brzucha

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat bólu brzucha?

Z pewnością bardzo ważne jest to, żeby unikać wzdymających produktów, takich jak fasola, groch czy kapusta. Nie spożywajmy także wysoko przetworzonego jedzenia, ono nie służy nam dobrze. Gdy oprócz bólu brzucha z prawej strony pojawiają się także także symptomy jak gorączka, palenie albo pieczenie w brzuchu, powinniśmy się udać do lekarza. On zleci nam już najpotrzebniejsze badania, dzięki którym otrzymamy szybką diagnozę.

Warto wiedzieć jak najwięcej na temat bólu brzucha, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy ten temat nam się przyda. Być może uratujemy życie sobie bądź naszym bliskim. Czasami ból brzucha jest tak silny, że ciężko nam kaszleć, poruszać się, a nawet oddychać. W takim wypadku najlepiej jest zadzwonić na pogotowie. Nie wolno czekać, ponieważ może się to skończyć nawet śmiercią.

Kolejne bardzo ważne informacje na temat bólu brzucha z prawej strony

Gdy boli nas brzuch z prawej strony, może to oznaczać zapalenie dróg żółciowych albo pęcherzyka żółciowego. Przyczyną może być także choroba dwunastnicy, choroba wrzodowa, zapalenie przełyku lub trzustki. Po prawej stronie jest zlokalizowana także wątroba. Z prawej strony brzucha znajdziemy także wyrostek robaczkowy, dolny płat płucny oraz nerki.

Jak widać, przyczyn bólu brzucha z prawej strony może być naprawdę wiele. Najważniejszym jest, żeby nie szukać porad medycznych na forach internetowych, ponieważ tam nie znajdziemy wykwalifikowanej kadry medycznej. Najszybszym, jak i najmądrzejszym sposobem na znalezienie przyczyny bólu brzucha z prawej strony jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu. To właśnie on nas obejrzy, przeprowadzi z nami wywiad lekarski, jak i skieruje nas na odpowiednie badania.

ból z prawej strony brzucha

W aptekach internetowych, jak i w aptekach stacjonarnych możemy znaleźć wiele różnych specyfików, które uśmierzają ból brzucha z prawej strony. Jeśli nie wiemy który z wyrobów farmaceutycznych wybrać, najlepszym sposobem będzie poradzenie się lekarza lub farmaceuty. Wybiorą oni dla nas taki lek, który będzie dla nas najodpowiedniejszy. Warto im zaufać w tej kwestii.

Nie powinniśmy samodzielnie szukać przyczyn nawracającego i uciążliwego bólu brzucha. Może się to skończyć bardzo ciężkimi powikłaniami, a tego byśmy przecież nie chcieli. Mało kto wie o tym, że ból brzucha z prawej strony może sygnalizować także problemy z sercem. Często problemy z brzuchem nigdy nie oznaczają nic dobrego. W związku z tym należy bacznie się obserwować. Wtedy o wiele łatwiej nam będzie przeprowadzić wywiad z naszym lekarzem prowadzącym.

Redakcja casadi.pl