Jaka jest najlepsza witamina D dla dzieci?

Każda matka chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Boi się o nie i troszczy, szczególnie jeżeli chodzi o pierwsze dziecko. Przy kolejnych dzieciach matki są o wiele bardziej doświadczone i spokojne. Nic więc dziwnego, że pojawia się bardzo dużo pytań o tym jaka jest najlepsza witamina D dla dzieci. Matki poddają w wątpliwość niemalże każde zalecenie lekarza nie tyle co ze względu na swoją opieszałość, ale ze względu na strach o swoje własne, nowonarodzone dziecko.

Witamina D dla dzieci – co powinniśmy na ten temat wiedzieć?

Z pewnością bardzo ważne jest to, żeby suplementować swoje dziecko właśnie witaminą D. Ma ona duży wpływ na wszechstronny rozwój malucha. Ponadto korzystnie wpływa na odporność, co niesie za sobą szereg zalet. Każda matka powinna suplementować swoje dziecko witaminą D, ponieważ zmniejsza ona ryzyko zachorowania na różnego rodzaju nowotwory, poprawia pracę krążenia i krwi. Oprócz tego zmniejsza ryzyko na zachorowanie dziecka na cukrzycę typu I.

Zobacz także: https://casadi.pl/jakie-witaminy-dla-mezczyzn-wybrac/

Jak powszechnie wiadomo, mleko matki nie dostarcza dziecku odpowiednich dla niego ilości witaminy D. W związku z tym nawet matki karmiące powinny suplementować noworodkom pijącym mleko matki tę witaminę. Małym dzieciom podaje się witaminę D 400 Ul, natomiast powyżej roku należy zwiększyć tę dawkę aż dwukrotnie. Wynika to z tego, że starsze dzieci zużywają więcej energii i potrzebują one o wiele więcej składników odżywczych.

witaminy dla dziecka

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat witaminy D dla dzieci?

Jeżeli nasze dziecko nie jest karmione piersią, otrzymuje ono mleko modyfikowane. Znajduje się już w nim witamina D, lecz i tak powinniśmy się zgłosić do naszego pediatry. Zapewne zaleci on nam dodatkową suplementację witaminą D. Nie można zapominać o tym, żeby podawać dziecku tę witaminę. Witamina D jest naturalnie syntezowana przez nas podczas wystawiania na słońce. Noworodków nie wolno eksponować na promienie słoneczne, w związku z czym nie mają one możliwości samoistnego wytworzenia witaminy D.

Nie wolno nam także przekraczać maksymalnej dobowej dawki witaminy D dla dzieci. Nadmiar witaminy D w organizmie powoduje gromadzenie się jej w kościach, skórze, wątrobie oraz mózgu powodując zwapnienia.

Polecamy: https://casadi.pl/kalkulator-wzrostu-i-wagi-dziecka/

witamina D dla dziecka

W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepszym sposobem jest udanie się do lekarza

Jeżeli nie mamy pewności do tego, czy nasze dziecko jest odpowiednio suplementowane witaminą D, mamy możliwość zrobienia badań krwi dziecka. Po otrzymaniu wyników badań będziemy mieć pewność. Jeżeli chodzi o sposób podawania dziecku witaminy D, na polskim rynku jest kilka rodzajów leków. Jednym z nich są krople. Podajemy je na łyżeczkę. Kolejny, o wiele wygodniejszy sposób to odkręcane kapsułki, które po prostu wyciskamy dziecku do buzi.

Leki te najczęściej nie zawierają ani żadnych barwników, ani żadnych konserwantów. Ceny preparatów zawierających witaminę D nie są wysokie, więc każdego rodzica niezależnie od wysokości jego zarobków powinno na nie stać. Nie wolno także zapominać o podawaniu dziecku leku. Od tego są rodzice, aby dbać o zdrowie oraz bezpieczeństwo swojego dziecka.

Redakcja casadi.pl