Czym jest benzokaina? Zobacz jej zastosowanie i właściwości

Preparat określany jako benzokaina jest bardzo często używany podczas miejscowych znieczuleń. Jakie ma właściwości i przeznaczenie?

W medycynie stosowane są różnego rodzaju substancje o działaniu znieczulającym. Wśród nich znajduje się również benzokaina. Czym dokładnie jest ten związek? Jakie wykazuje on działanie? Kiedy jest on stosowany najczęściej?

Co to jest benzokaina?

Benzokaina, również określana jako anestezyna, jest rodzajem syntetycznego związku chemicznego. Stanowi ona ester etylowy kwasu p-aminobenzoesowego. Ma postać białego proszku lub kryształów bez barwy. Słabo rozpuszcza się w wodzie, natomiast łatwo w etanolu, olejach.

Najczęściej benzokaina jest używana do przygotowywania leków recepturowych, a także stosowana jest jako składnik leków gotowych, głównie stosowanych w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych.

Benzokaina – najważniejsze właściwości

Prezentowany związek ma przede wszystkim właściwości znieczulające. Stosowany jest on głównie do prowadzenia znieczuleń miejscowych prowadzonych naskórnie lub w jamie ustnej.

Benzokaina wywołuje redukcję przenoszenia impulsów nerwowych, co powoduje, że tkanki nie są podatne na ból. W efekcie pozwala na uzyskanie zmniejszenia objawów bólowych.

Właściwie dobrana dawka tej substancji przez działanie przeciwbólowe pozwala na szybkie złagodzenie nawet większych dolegliwości bólowych odczuwanych przez pacjentów, dzięki czemu używana jest ona bardzo często wtedy, gdy konieczne jest złagodzenie bólu.

Zastosowanie benzokainy

Benzokaina ma bardzo szerokie zastosowanie i jest ona wykorzystywana zarówno w anestezjologii, jak i w preparatach przeznaczonych do domowego użytku przez pacjentów.

Preparaty z tym związkiem mogą mieć różne formy, na przykład maści albo kremów nakładanych na skórę, płukanek.

Najczęściej związek ten jest używany w poniższych celach:

  • ukąszenia owadów
  • otarcia
  • urazy
  • ból gardła 
  • hemoroidy

Bardzo często benzokaina stosowana jest również przez osoby trenujące, u których dochodzi do pojawienia się dolegliwości bólowych po wysiłku fizycznym. Pozwala wtedy na zredukowanie bólu oraz na łatwiejszy powrót do treningów.

Gdzie można kupić benzokainę?

Obecnie związek jak benzokaina może być zakupiony zarówno w aptekach, jak i w innych sklepach prowadzących sprzedaż substancji chemicznych. Jest ona dostępna bez recepty. Można dostać go między innymi w sklepie internetowym https://kofeina24.pl/.

Benzokaina jest sprzedawana w formie proszku, który następnie w odpowiedniej proporcji może być zmieszany z innymi produktami, na przykład olejami. Wtedy mieszaninę można nakładać na skórę, by zmniejszyć dolegliwości.

Jakie przeciwwskazania ma benzokaina?

Należy pamiętać o tym, że benzokaina ma również przeciwwskazania. Przede wszystkim nie powinno się stosować jej u osób poniżej 2. roku życia oraz u osób starszych. Również nie może być ona na otwarte rany czy na oparzenia.

Przy stosowaniu związku mogą także pojawić się skutki niepożądane. Zaliczane są do nich przede wszystkim zaburzenia rytmu pracy serca, spłycenie oddechu czy drgawki.

Artykuł sponsorowany

Redakcja casadi.pl