Kalkulator wzrostu i wagi dziecka

Zdrowie naszych pociech jest dla nas priorytetem. Nic dziwnego, że troszczymy się o swoje dzieci najlepiej jak umiemy i dbamy o ich jak najlepsze odżywanie – aby produkty były w pełni wartościowe i dostarczały niezbędnych witamin oraz zapewniły prawidłowy rozwój malucha. W obecnych czasach mamy mnóstwo możliwości by móc kontrolować zdrowie naszych maluchów i szybko reagować na wszelkie nieprawidłowości. Jednym z nich jest kalkulator wzrostu i wagi dziecka.

Wskaźnik BMI i jego zalety

Zestawienie parametrów takich jak waga do wzrostu jest pomocne przy określeniu czy masa malucha jest prawidłowa. Wskaźniki BMI pomagają nam uniknąć problemów zdrowotnych związanych z masą ciała. Wskaźnik BMI jest skrótem od angielskiego określenia „body mass index”. Określany jest on jako jeden z najprostszych wskaźników stanu odżywienia. Aby obliczyć prawidłowo wskaźnik należy zestawić masę ciała w kilogramach do wzrostu w metrach. Ważne jest, aby pomiarów dokonać na czczo, najlepiej po przebudzeniu. Pomiary będą wówczas rzetelne. Wskaźnik BMI stosuje się do określenia prawidłowej wagi dla określonego wieku. Sposób ten pomaga tym samym wykazać ryzyko nadwagi, otyłości i niedowagi – dzięki temu będziemy mogli w porę podjąć odpowiednie działania i tym samym unikniemy wielu chorób.

Ogromną zaletą wskaźnika BMI jest łatwość pomiaru, dzięki czemu szybko ustalimy czy masa ciała naszego dziecka jest prawidłowa.

Obliczanie wskaźników u dzieci i młodzieży

Obliczanie wskaźnika BMI u dzieci i młodzieży odbywa się na takiej samej zasadzie jak obliczanie danych u osób dorosłych. Interpretacja wyników u dzieci jest jednak bardziej złożona. Wyliczenie BMI u dzieci i młodzieży zależne jest przede wszystkich w dużej mierze od wieku i płci – u dorosłych te czynniki nie są istotne. Skład masy ciała, wiek i wzrost dziewczynek i chłopców ulega zmianom, dlatego specjaliści w tej dziedzinie opracowali specjalne wskaźniki dla dzieci i młodzieży z podziałem na płeć – tzw centyle. Mają one zastosowanie dla przedziału wiekowego dzieci od 2 do 20 lat.

Tzw. siatki centylowe pozwalają ocenić fizyczny rozwój danego dziecka – czy jego wzrost, waga są proporcjonalne do wieku. Wykres siatki prezentuje dwie osie – pionową i poziomą. Jednak z osi oznacza wiek dziecka (w latach lub miesiącach), druga oś wskazuje wagę bądź wzrost. I tak dzięki temu może odczytać, że:
Niedowaga< 5 centyli Szczupłość 5 ÷ poniżej 25 centyli Waga prawidłowa 25 ÷ poniżej 85 centyli Nadwaga85 ÷ poniżej 95 centyli Otyłość ≥ 95 centyli

Siatki centylowe

Siatki centylowe zostały opracowane osobno dla dziewcząt i chłopców. Mogą one uwzględniać parametry takie jak wzrost, masę ciała, obwód głowy i klatki piersiowej. Dzięki permanentnemu śledzeniu zmian w rozwoju u dziecka możemy szybko zaobserwować czy rozwój naszej pociechy przebiega prawidłowo. Ważne jest, aby krzywa rozwoju na siatce centylowej utrzymywała się mniej więcej na tym samym centylu lub sąsiednich. Jeśli zauważymy nieprawidłowy rozwój dziecka tj. brak zmian we wzroście, nagły przyrost lub spadek masy ciała, niezwłocznie należy skonsultować się lekarzem. Szybka reakcja spowoduje uniknięcie problemów zdrowotnych i ich powikłań. Siatkę centylową powinno się stosować regularnie przy dzieciach od narodzin do 12 miesiąca życia, ponieważ dziecko w tym okresie intensywnie rośnie i się rozwija. Każdy szczegół zatem ma znaczenie i nie należy go bagatelizować. Szybka reakcja na nieprawidłowość pozwoli na powrót do zdrowia i odpowiedniej formy dla naszego malucha.

Redakcja casadi.pl