Płukanka octowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Płukanka octowa do włosów posiada jeden składnik, który większość z nas ma w domu – ocet  spirytusowy lub jabłkowy. Masz dość wydawania pieniędzy na drogie wcierki oraz odżywki? Chcesz poprawić kondycję swoich włosów? Zapobiec ich przetłuszczaniu oraz przywrócić im blask? A może kondycja twojej skóry głowy zaczyna Cię niepokoić i szukasz porad? Dowiedz się więcej w tym artykule!

Dla kogo odpowiednia jest płukanka octowa?

Ten rodzaj płukanki odpowiedni jest dla osób, które nie mają zniszczonych lub przesuszonych włosów. Niestety nadmiar octu w pielęgnacji włosów i skóry głowy może tylko pogłębić problem suchych włosów. Jeśli borykasz się z przetłuszczaniem, łupieżem czy nawet świądem to płukanka octowa jest dla Ciebie. Również, jeśli chcesz przywrócić swoim włosom naturalny i zdrowy blask. Kwaśne ph octu domknie łuski włosa oraz wypielęgnuje skórę twojej głowy. Dodatkowo roztwór ten lepiej domywa włosy z różnego rodzaju masek lub szamponów, niż sama woda. Po takim zabiegu spodziewaj się włosów oczyszczonych, pełnych blasku oraz uniesionych u nasady.

Płukanka octowa do włosów krok po kroku

Do przeprowadzenia całej kuracji będziesz potrzebowała:

 • parę łyżek octu spirytusowego lub jabłkowego,
 • kilka litrów wody przegotowanej,
 • ulubionej maski lub odżywki do włosów,
 • szamponu,
 • bieżącej wody,
 • miski lub pustej butelki po wodzie,
 • ręcznik.
 1. Jedną łyżkę octu spirytusowego lub jabłkowego (bardziej preferowany) rozcieńcz z jednym litrem przegotowanej wody. Jeden litr takiej płukanki nie zawsze wystarczy, możesz zrobić na przykład 3 lub 4 litry płukanki. Cały czas zachowując proporcje 1:1, na przykład, jeśli 3 łyżki octu to 3 litry wody.
 2. Przed płukanką umyj dokładnie włosy dwa razy szamponem. Spłucz dokładnie wodą.
 3. Nałóż ulubioną maskę lub odżywkę. Odczekaj. Spłucz wodą i pozostaw wilgotne.
 4. Płukankę można stosować na parę sposobów jedne z nich to:
 • zanurzenie włosów na kilka minut w misce z płukanką,
 • kilkuminutowy masaż skóry głowy płukanką, następnie całkowite ich płukanie roztworem,
 • płukanie włosów cieczą tak jak pod bieżącą wodą(przy użyciu butelki).
 1. Po całym zabiegu przepłucz jeszcze raz włosy wodą.
 2. Osusz delikatnie włosy ręcznikiem i wysusz.

Jak często stosować płukankę octową?

Jeśli twoje włosy są w dobrej kondycji płukankę stosuj nawet po każdym myciu (3 lub 4 razy w tygodniu). Jednak, pamiętaj, że włosy szybko się przyzwyczajają do produktów, dlatego po dłuższym czasie możesz przestać zauważać efekty. Dodatkowo, nie możesz przesadzić z ilością octu w roztworze oraz ilością płukanek w ciągu tygodnia. Zbyt częste mycie doprowadzi do przesuszania się, puszenia i kruszenia włosa.

Jesteś posiadaczką suchych włosów? Możesz stosować płukankę octową raz na kilka tygodni, nie powinno to zaszkodzić twoim włosom, a na pewno zadba o pielęgnację skóry twojej głowy.

W świadomej pielęgnacji włosów i skóry głowy najważniejsza jest obserwacja oraz regularność. Jeśli coś zaczyna cię niepokoić udaj się po poradę fryzjera lub lekarza trychologa. Płukanka octowa do włosów jest świetnym pomysłem na naturalną, eko pielęgnację w zaciszu domowym.

Redakcja casadi.pl