Każdy z nas troszczy się o swoich bliskich. Szczególnie, gdy chodzi o naszych starszych wiekiem rodziców albo dziadków. Nie zawsze możemy być przy nich i im pomagać. Na szczęście naprzeciw naszym oczekiwaniom wychodzą przedsiębiorcy tworzący telefony komórkowe dla starszych ludzi. Telefony te są zaprojektowane tak, aby seniorzy z łatwością mogli je obsługiwać. Jaki telefon dla seniora wybrać?
Telefon dla seniora – co powinniśmy na ten temat wiedzieć?
Z pewnością bardzo ważne jest to, że tego typu produkt powinien być łatwy w obsłudze, a wręcz intuicyjny. Ceny takich telefonów komórkowych dla seniora oscylują w granicach 200 – 2000 złotych. Jak widać, na rynku jest duży rozstrzał cenowy. Nie oznacza to jednak, że tańszy telefon dla seniora jest gorszy niż ten najdroższy.
Dla starszej osoby nie będzie się z pewnością nadawał telefon typu smartfon. Częściej wybierane są telefony z klawiszami. Nie ma wtedy ryzyka, że senior czegoś niechcący nie wciśnie, a w razie pogarszającego się wzroku będzie mógł wyczuć odpowiedni klawisz palcami. Obsługa telefonu musi być jak najbardziej intuicyjna, w przeciwnym razie senior po prostu się zniechęci i nie będzie chciał korzystać z telefonu. A przecież zależy nam na tym, żeby mieć stały kontakt z rodziną.
Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat telefonu dla starszej osoby?
Klawiatura powinna mieć wyraźne oznaczenia, jak i przycisk SOS w razie, jakby senior poczuł się słabo i potrzebna by była karetka. To właśnie ten przycisk może uratować życie naszemu bliskiemu. Wiele telefonów ma w zestawie oprócz zwykłej, klasycznej ładowarki do telefonu także stację ładującą. Wystarczy, że senior postawi na nią telefon, a ten będzie ciągle naładowany. To o wiele łatwiejsze niż podłączanie telefonu do klasycznej ładowarki.
Jeżeli nasz rodzic albo dziadek zapomni gdzie położył telefon, stacja ładująca ma specjalny przycisk do przywoływania słuchawki. Jest to niesamowicie pomocny gadżet i warto o nim pomyśleć przy zakupie telefonu dla seniora. Telefon dla osoby w podeszłym wieku powinien mieć także czytelny ekran, aby senior mógł odczytać przychodzące do niego wiadomości. Nie bez znaczenia jest także tryb głośnomówiący, jak i latarka.
Kolejne bardzo ważne informacje na temat telefonu dla seniora
Obudowa telefonu musi być solidna. W innym wypadku telefon przy ewentualnym upadku po prostu się zepsuje i kontakt z naszym seniorem będzie utrudniony. Z racji tego, że telefon nie posiada zaawansowanych funkcji jak dzisiejsze smartfony, nie trzeba się obawiać, że bateria szybko się będzie rozładowywać.
Przyciski w telefonie dla seniora powinny być podświetlane oraz posiadać uwypuklenia dla lepszego znalezienia odpowiedniego przycisku. W Internecie możemy znaleźć najróżniejsze rankingi telefonów komórkowych dla seniorów. Warto rozejrzeć się, a w razie jakichkolwiek pytań napisać do pracowników sklepu z telefonami. Senior powinien móc wyrazić swoje zdanie na temat telefonu, który będzie w przyszłości używał. Przecież jego opinia jest najważniejsza i to właśnie on będzie z niego na co dzień korzystał.