Co może oznaczać ból z tyłu głowy?

Z pewnością każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył bólu głowy. Głowa może boleć ”całościowo”, jak i w konkretnych, określonych miejscach. Co może oznaczać ból z tyłu głowy?

Ból głowy ma bardzo wiele przyczyn

Głowa boli niezależnie od płci, wieku i koloru skóry. Przyczyną bólu głowy z tyłu może być zarówno zmęczenie, przeziębienie, jak i nowotwór czy wylew. Należy pamiętać o tym, żeby podczas bólu głowy nie przyjmować dużych ilości środków przeciwbólowych. Wynika to z tego, że otumanieni lekami możemy nie zauważyć innych objawów, które zwykle towarzyszą ciężkim chorobom.

Jeżeli boli nas głowa tuż za uszami, a do tego mamy powiększone węzły chłonne – należy się udać do lekarza. Najprawdopodobniej zmagamy się z zapaleniem ucha środkowego. Należy to zrobić jak najszybciej, ponieważ możemy się nabawić dodatkowych, niepotrzebnych komplikacji.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat bólu z tyłu głowy?

Nie bez znaczenia jest rodzaj bólu głowy. Jeśli jest on pulsujący, najczęściej zmienia nam się wtedy ciśnienie na wyższe. Zaleca się wtedy zimny prysznic oraz odpoczynek i zdrowy styl życia. Gdy natomiast mamy bardzo duży, stały ucisk na tył głowy oraz sztywność karku wiąże się często ze stresem oraz przemęczeniem. W takim wypadku powinniśmy pomyśleć nad zwiększeniem ilości snu, nad ćwiczeniami ogólnorozwojowymi oraz nad zniwelowaniem źródła stresu w naszym życiu.

Gdy oprócz bólu z tyłu głowy towarzyszą nam takie objawy, jak zaburzenia widzenia, wymioty czy nudności, powinniśmy udać się jak najszybciej na izbę przyjęć. Być może zmagamy się z guzem mózgu. Nie ma na co czekać, ponieważ możemy nawet umrzeć.

Kolejne ważne informacje na temat bólu z tyłu głowy

Ból z tyłu głowy w ciąży nie musi oznaczać nic niepokojącego. Najprawdopodobniej są to tylko zmiany hormonalne, które powodują ból głowy. Pod koniec ciąży ból głowy może występować ze względu na podwyższenie ciśnienia krwi. Należy pamiętać o tym, żeby przy każdym niepokojącym objawie udać się do szpitala, ponieważ nigdy nie wiadomo co się może stać. Ciąża jest to specjalny czas, w którym należy o siebie szczególnie dbać.

Aby unikać bólu głowy, powinniśmy jak najczęściej wietrzyć pokój, w którym przebywamy. W zimne dni nie wolno nam zapomnieć o odpowiednim nakryciu głowy. Gdy boli nas głowa, dobrym sposobem na złagodzenie bólu jest ciepła kąpiel albo wypicie kieliszka wina. W aptece możemy znaleźć także wiele leków bez recepty. Lekarzem od bólu głowy jest neurolog, z którym powinniśmy się skontaktować od razu. To właśnie on skieruje nas na badania i dobierze odpowiednie leczenie. Należy pamiętać o tym, żeby działać jak najszybciej, w innym wypadku możemy nie móc uniknąć bardzo przykrych konsekwencji.

Warto wiedzieć jak najwięcej na temat bólu głowy, ponieważ być może uratuje to życie nam lub naszym najbliższym. Zamiast pytać na przeróżnych forach internetowych o nasze objawy, powinniśmy najpierw się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu. Ludzie z Internetu najczęściej nie mają specjalnych kwalifikacji, które mogą pozwolić na odpowiednią diagnozę naszych objawów.

Redakcja casadi.pl