Czy warto stosować suplementy diety z omega-3?

Każdego dnia słyszy się informacje, jak ważne dla naszego organizmu są różnego rodzaju składniki odżywcze. Szczególnie mocno wymieniane są w tym wypadku kwasy omega-3, które zaleca się nawet, aby dodatkowo suplementować. Czym jest ta substancja, jakie są źródła kwasów omega 3, a co najważniejsze, czy faktycznie warto stosować dodatkową ich suplementację?

Czym są kwasy omega 3?

Zanim przejdzie się do tego, jakie są najefektywniejsze źródła kwasów omega 3, czyli takie, które dostarczają ich do organizmu najwięcej, warto się najpierw zorientować, czym ta substancja właściwie jest i z jakiego powodu jest ona aż tak ważna dla każdego człowieka.
Jak każdy powinien wiedzieć, w dostarczanym każdego dnia pożywieniu znajdują się liczne witaminy i mikroelementy, lecz oprócz nich także tłuszcze. Występują one pod różnymi postaciami, a klasyfikuje się je pod kątem ich nasycenia. Można więc wyróżnić kwasy tłuszczowe nasycone, jednonasycone i wielonasycone. I to właśnie do tej ostatniej grupy zaliczane są kwasy omega 3. Co ciekawe, organizm nie jest w stanie ich samodzielnie wykształcić, choć są one niezbędne do jego poprawnego funkcjonowania. Konieczne staje się więc dostarczenie ich z zewnątrz, czyli poprzez pożywienie.

Na co jednak w głównej mierze wpływają kwasy omega 3? Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że przyczyniają się one do poprawnego działania układu nerwowego. Ponadto odgrywaj one ogromną rolę w procesach antyzapalnych, antydepresyjnych, a także przyczyniają się w dużym stopniu do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób układu krążeniowego.

Naturalne źródła kwasów omega 3

Jak więc widać, odpowiednie stężenie kwasów omega 3 jest naprawdę ważne dla poprawnego funkcjonowania całego organizmu. Jak zostało to na początku powiedziane, nie są one produkowane samodzielnie przez ciało i muszą być dostarczane do niego z zewnątrz. Jakie są zatem najefektywniejsze źródła kwasów omega 3?
Substancja ta pozyskiwana jest w największych ilościach z takich produktów, jak siemię lniane, orzechy, sezam, oleje roślinne, a także z owoców morza i ryb z zimnych wód, takich jak np. łosoś, śledź, makrela czy też tuńczyk.

Czy kwasy omega 3 powinny być dodatkowo suplementowane?

Na sam koniec warto sobie zadać pytanie, czy naturalne źródła kwasów omega 3 dostarczają do organizmu wystarczającą ich ilość, czy wymagane jest dodatkowe suplementowanie ich w inny sposób?
Jak się okazuje, naturalne dostarczanie tej substancji najczęściej jest niewystarczające, a to sprawia, że bardzo zalecane jest zażywanie specjalnych suplementów diety o dużej zawartości kwasów omega 3.

Redakcja casadi.pl