Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Te magiczne 9 miesięcy sprawiają, że inaczej patrzy się nie tylko na siebie, ale też i na całe życie. O wielkim znaczeniu tego okresu w życiu przypominają każdego dnia liczne reakcje ciała. Często są one negatywne i utrudniają codzienne obowiązki, lecz są i takie, które są naprawdę magiczne. Do tych drugich chwil zdecydowanie zaliczyć trzeba pierwsze ruchy dziecka. Kiedy czuć ruchy dziecka i co one mogą oznaczać? Warto się na to przygotować, ponieważ będzie to naprawdę niezwykłe doświadczenie.
Kiedy dziecko zacznie się ruszać?
Choć odczuwalne objawy ciąży mogą się pojawić już w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu, to jednak przypominają one jedynie znane już doświadczenia i problemy żołądkowe. Wydarzenie, które jest często szokiem dla wielu kobiet, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu i dopiero w pełni je uświadamia, że są w ciąży, są pierwsze ruchy dziecka.
Kiedy może to nastąpić? Przyjmuje się, że pierwsze poruszenia się dziecka mogą pojawić się nawet w 7 tygodniu ciąży. Co jednak ważne, nie będą one odczuwalne dla matki, a widoczne będą jedynie na badaniach przy pomocy aparatu USG. Dziecko w tym wieku jest po prostu jeszcze zbyt małe, aby mogło wywierać odczuwalny wpływ na matkę.
Sytuacja zmienia się jednak pomiędzy 16 a 25 tygodniem ciąży, ponieważ to właśnie wtedy wiele kobiet wyraźnie zaczyna odczuwać obecność dziecka poprzez jego poruszanie się. Jak się okazuje, dokładny czas ich występowania często wynika z tego, czy jest to pierwsza, czy kolejna już ciąża. W przypadku pierwszej odczuwalne są one zdecydowanie później, bo dopiero około 25 tygodnia.
Do czego można porównać poruszanie się dziecka?
Dla wielu kobiet, które jeszcze nie były w ciąży, sam fakt poruszania się dziecka jest często abstrakcyjny i nie do wyobrażenia. Zastanawiają się one, do czego można to porównać i w jaki sposób można to opisać.
Wiele kobiet opisuje ruch dziecka jak odczucie przypominające trzepotanie skrzydeł motyla. Jest to oczywiście bardzo romantyczne i wzniosłe porównanie, ponieważ równie wiele przyszłych mam odczuwa i opisuje to po prostu jako falowanie, czy też bulgotanie. Co ciekawe, spora część z nich porównuje to po prostu do burczenia w brzuchu. Z tego powodu wiele mam nie wychwytuje pierwszych ruchów dziecka i uznaje je za zwykłe reakcje działania ich żołądka.
Czy dziecko może się poruszać o określonych porach?
Kolejnym często zadawanym pytaniem związanym z ruchami dziecka podczas ciąży jest to, czy są jakieś konkretne pory dnia, gdy te ruchy będą się nasilały, czy też takie, gdy będą one zanikały?
Z reguły ruchy dziecka są nieodczuwalne podczas dnia, ponieważ jest się zajętym codziennymi zajęciami, więc aktywność dziecka jest nieco mniej wyczuwalna, co nie znaczy oczywiście tego, że nie jest ona obecna.
Jeśli jednak przyszła mama kładzie się spać, czy też wstaje o poranku, to dziecka jest wtedy wyraźnie wyczuwalne.
Aktywność malucha zwiększa się oprócz tego po posiłku. Odpowiedzialny jest za to wzrost cukru we krwi matki, który daje dziecku dodatkową porcję energii. Co ciekawe w chwili, gdy matka jest zdenerwowana, dziecko również może być bardziej aktywne. Odpowiedzialna jest za to wydzielana przez matkę adrenalina, która oczywiście udziela się także dziecku.
Czy poruszanie się dziecka jest ważne?
Na koniec warto sobie zdać sprawę, że monitorowanie aktywności dziecka to nie tylko przyjemność i doświadczanie czegoś niezwykłego, lecz przede wszystkim możliwość sprawdzenia jego zdrowia i dobrej kondycji. Przykładowo, jeśli nie poczuje się ruchów dziecka do 22 tygodnia ciąży, zalecana jest wizyta u ginekologa w celu sprawdzenia stanu malucha. Co bardzo ważne, wielu specjalistów zaleca nawet liczenie ruchów dziecka, aż do osiągnięcia przez niego odpowiedniej wartości.