Ciekawostki o otrębach pszennych – indeks glikemiczny, wartość kaloryczna

W dzisiejszych czasach świadomość na temat racjonalnego odżywiania stale rośnie, dlatego też poza smakiem produktów rzesze osób zwracają uwagę także na ich wartości odżywcze. Wśród sceptyków zdrowej diety panuje mimo to przekonanie, że żywność nieprzetworzona i niskokaloryczna jest bardzo droga. By jednak obalić tę tezę, wystarczy odrobina wyobraźni w kuchni.

Otręby pszenne – odpad poprodukcyjny, czy prawdziwy „superfood”?

Zewnętrzne osłonki ziaren pozyskiwane w procesie przemiału zbóż na mąkę, czy kaszę, dawniej uważane były za produkt uboczny. Swego czasu karmiono nimi wyłącznie zwierzęta. Dziś jednak otręby pszenne uchodzą za jeden ze zdrowszych dodatków do jogurtów, koktajli, czy ciastek. Nic dziwnego, wszakże każda, pojedyncza łuska jest wręcz skarbnicą witamin i minerałów, takich jak potas, fosfor, czy magnez. Ponadto otręby pszenne są bogate w błonnik pokarmowy, a ten, jak wiadomo, poprawia perystaltykę jelit i niezwykle pozytywnie wpływa na metabolizm. Warto zauważyć także, że zewnętrzne osłonki ziaren posiadają niski indeks glikemiczny (45), a ich cztery łyżki, czyli zalecana dzienna dawka do spożycia, mają tylko 44 kcal, zatem mogą po nie sięgać zarówno cukrzycy, jak i osoby dbające o linię.

Otręby pszenne – jak wykorzystać je w kuchni?

Okrywa owocowo – nasienna, z której oczyszcza się zboża, ma szerokie zastosowanie w różnego rodzaju przepisach kulinarnych. Doskonale sprawdza się jako dodatek do zdrowych deserów, koktajli typu smoothie, placuszków, muffinek, owsianek, czy sałatek. Z otrębów robi się także panierki, na przykład do kotletów schabowych lub mielonych, co nadaje im niezwykłej chrupkości. Jeśli natomiast ktoś jest zwolennikiem domowego pieczywa, z powodzeniem może dodać zewnętrzne osłonki zbóż do chleba lub bułek, by wzbogacić swoje wypieki w błonnik oraz szereg innych witamin i minerałów. Ponadto Eko Hillar – otręby pszenne można zmielić i w takiej formie zastępować nimi mąkę. Co ciekawe i wręcz zaskakujące, używa się ich także do produkcji biodegradowalnych, ekologicznych sztućców i zastawy jednorazowej.

Otręby pszenne włączone do codziennej diety dostarczą organizmowi wielu składników odżywczych, równocześnie dodadzą energii i sprawią, że człowiek poczuje się lekko. A ile kosztuje taki naturalny suplement diety prosto z młyna? Około 5 złotych za kilogram. Trzeba przyznać zatem, że otręby pszenne są najlepszym dowodem na to, że zdrowe odżywianie, wbrew pozorom, wcale nie musi odchudzać portfeli, a jedynie talię, uda i pośladki.

Redakcja casadi.pl