Jak poprawić identyfikację osób w firmie?

Pojawienie się w biurze osób niepożądanych może być mocno kłopotliwe. Zwłaszcza w sytuacji, gdy dostępne są tam ważne dokumenty, zawierające na przykład dane osobowe. Żeby uniknąć przypadków kradzieży, należy zwracać szczególną uwagę na to, kto wchodzi do budynku firmowego. Jak to robić?

Skuteczny sposób na kontrolę pracowników? Identyfikatory?

Choć na rynku często obsługiwane są niezwykle zaawansowane systemy, które korzystają z nowych, skomplikowanych technologii, czasem najlepiej będzie zdecydować się na rozwiązanie najprostsze. Okażą się nim identyfikatory. Jak sama nazwa wskazuje, służą one do identyfikacji osób. Najczęściej zawierają one zdjęcie, imię i nazwisko, a także stanowisko.

Tyle wystarczy, aby ochrona i pozostali pracownicy mieli pewność, kim jest dana osoba.

identyfikator

Takie rozwiązanie wydaje się korzystne z kilku powodów. Przede wszystkim identyfikatory można łatwo rozdzielać. Są przy tym dość tanie i, co bardzo istotne, występują na rynku w wielu odmianach. Każda firma może więc znaleźć coś dla siebie. Wymienić w tym miejscu należy między innymi:

  • identyfikatory dla pracowników biurowych – zdecydowanie najprostsze, mogą być nawet czarno-białe,
  • identyfikatory medyczne – wykorzystywane w szpitalach oraz innych placówkach, dlatego powinny wyróżniać się wysoką jakością wykonania, jak również pełną sterylnością. Koniecznie musi znaleźć się na nich kolorowe zdjęcie pracownika. A zwłaszcza lekarzy,
  • identyfikatory magnetyczne – czyli takie, które są używane jak karty dostępowe. Kupowane są między innymi przez laboratoria, banki i urzędy.

Oczywiście zupełnie oddzielną kategorię tworzą specjalne identyfikatory dla psów, na które decydują się zarówno klienci indywidualni, jak i służby porządkowe.

Jak wybrać dobry identyfikator do firmy? Na co zwrócić uwagę?

Bez względu na zastosowanie, omawiane produkty warto dobierać także pod względem sposobu wykonania. Wszystko po to, aby okazały się po prostu przydatne. Co o tym decyduje? Między innymi materiał, z którego powstały.

Firmy stawiające głównie na oszczędność zazwyczaj sięgają po identyfikatory plastikowe, które są dość tanie. Trzeba jednak pamiętać też o tym, że łatwo ulegają uszkodzeniom. Jeśli więc najważniejsza jest ich wytrzymałość, lepszym wyborem okażą się identyfikatory metalowe lub specjalnie wzmacniane.

Nie można zapominać ponadto o konkretnych parametrach technicznych, takich jak, chociażby wymiary identyfikatorów, a także sposób zaczepiania. Warto kupować je zwłaszcza w sklepach internetowych, które zapewniają dostęp do szerokiej oferty i atrakcyjnych cen. Do tego dojść mogą rozmaite akcesoria – etui na identyfikatory, smycze czy też gotowe plakietki do identyfikatorów. Wszystko to umożliwia stworzenie pełnego zamówienia

Pozostałe systemy identyfikacji pracowników        

Oczywiście omawiane produkty nie muszą stanowić jedynego zabezpieczenia. W niektórych firmach wręcz wskazane są rozwiązania bardziej zaawansowane. Spośród nich wymienić można aktywny monitoring, system wejść i wyjść, czytniki linii papilarnych, bramki, a nawet identyfikacja poprzez skanowanie twarzy.

Dobór konkretnych rozwiązań jest zależny oczywiście od potrzeb firmy. W większości przypadków identyfikatory pracowników są w zupełności wystarczające. Oczywiście wówczas, gdy firma zadba o ich odpowiedni dobór. Najlepiej z uwzględnieniem wszystkich dostępnych rodzajów produktów, jak również wymienionych wyżej parametrów. Jest to zdecydowanie najlepszy sposób na to, aby uniknąć ewentualnych pomyłek.

Redakcja casadi.pl