Jakie produkty opłaca się importować z Chin?

Chińskie produkty dawniej uchodziły za artykuły najniższej jakości, jednak to określenie było dla nich mocno krzywdzące, bo choć wśród nich rzeczywiście pojawia się sporo bubli, to jednak tuż obok występują też rzeczy gatunkowe, w które warto inwestować. Polskim sklepom zapewnia je bezpośredni importer z Chin. Z jego pomocą można skompletować naprawdę niezły asortyment dla każdego sklepu.

Ogólne zasady importu produktów

Kluczowe jest to, by ten typ rzeczy sprowadzanych z Chin dopasować do aktualnej oferty sklepu i tego, co chce się robić w biznesie w przyszłości. Zawsze warto też wykonać jakiś bardziej dokładniejszy research. W niektórych przypadkach można pozwolić sobie na importowanie tańszych produktów wykonywanych z surowców o średniej lub niskiej jakości, jednakże czasem lepiej zapłacić trochę więcej i pozyskać coś naprawdę wartościowego, po co klienci chętnie sięgną i z czego rzeczywiście będą potem zadowoleni. Biznesmen nigdy nie powinien działać po omacku. Zawsze powinien mieć szczegółowy plan działania, by później po prostu się go trzymać. Musi wiedzieć, czy chce pozyskać rzeczy tanie czy wysokojakościowe. Niestety ale tych dwóch aspektów zazwyczaj nie da się połączyć i wie o tym każdy polski importer z Chin.

Najciekawsze propozycje chińskich produktów

Pora na konkrety. Obecnie polskie sklepy zostały wprost zalane chińskimi sprzętami z kategorii RTV i AGD. Wśród nich przewijają się głównie smartfony, nowoczesne telewizory z funkcją SMART TV oraz tablety, ale czasem natrafia się też na artykuły gospodarstwa domowego (pralki, lodówki i zmywarki) albo drobniejsze urządzenia, takie jak kamerki, inteligentne zegarki, słuchawki bezprzewodowe albo sportowe opaski przeznaczone do liczenia kroków. No i akurat te produkty sprzedają się wyjątkowo dobrze. Chińskie firmy potrafią jakoś wyważyć cenę i jakość – produkują rzeczy, które naprawdę nieźle działają i nie odbiegają zbyt mocno od wyrobów z najwyższych półek, a przy tym nie kosztują majątku, dzięki czemu stają się dostępne na każdą kieszeń.

Kolejną dużą grupę produktów stanowi cała branża odzieżowa, którą można od razu połączyć z branżą obuwniczą. Jeżeli polski importer z Chin nie zajmuje się sprzętami RTV i AGD, na ogół przedmiotem jego pracy stają się właśnie buty i ubrania. Nie da się ukryć, że nawet większość najpopularniejszych odzieżowych sieciówek bazuje na produktach sprowadzanych z Chin. Są one bardzo tanie, dzięki czemu można je sprzedawać z dużym zyskiem – wystarczy nałożyć na nie odpowiednią marżę. Ostrożnie należy podchodzić do podróbek i imitacji znanych marek – mogą zostać zatrzymane przez urząd celny i skontrolowane, dlatego importerzy rzadko decydują się na ich sprowadzanie.

Ostatnią propozycję stanowią już różnego rodzaju gadżety, do których można zaliczyć zarówno reklamowe breloczki i smycze, jak i akcesoria do włosów, zabawkowe telefony komórkowe, nietypowe słodycze i przekąski, artykuły do makijażu dla dziewczynek czy nawet mini gry dla dzieci. Zazwyczaj zresztą te wyroby kierowane są właśnie do najmłodszej klienteli. Kosztują grosze, ale dzięki temu, że są chętnie kupowane, można na nich nieźle zarobić. W przypadku żywności, by móc importować taki asortyment, należy posiadać wszelkie potrzebne dokumenty i certyfikaty.

Produkty, które nie nadają się do importu

Importowanie produktów znanych marek z Chin, takich jak Apple, Nike, Adidas, Samsung, czy Sony, bez odpowiednich licencji jest nielegalne i może prowadzić do wysokich kar finansowych. Proces uzyskania wymaganych zezwoleń może być skomplikowany i czasochłonny, a w przypadku marek z wyznaczonymi wyłącznymi dystrybutorami, często niemożliwy. Kluczowe jest dokładne weryfikowanie chińskich dostawców, nawet jeśli twierdzą, że posiadają odpowiednie pozwolenia, gdyż odpowiedzialność za legalność importu spoczywa na importerze.

Rynek chiński jest również znany z obecności podróbek, które mogą być trudne do odróżnienia od oryginałów. Importerzy muszą być więc wyjątkowo ostrożni, aby nie nabyć fałszywych produktów pod pretekstem atrakcyjnych okazji cenowych.

W kwestii importu artykułów sezonowych, ważne jest wcześniejsze planowanie i świadomość ryzyka związanego z szybko zmieniającymi się trendami. Import z Chin wymaga czasu, a moda na konkretne produkty może minąć przed ich dotarciem do Polski, co wiąże się z ryzykiem strat.

Importując surowce, należy zapoznać się z obowiązującymi regulacjami i cłami antydumpingowymi, mającymi na celu ochronę europejskiego rynku przed nadmiernym importem, np. chińskiej stali. Bezpośredni kontakt z dostawcami, np. podczas targów branżowych w Chinach, może ułatwić weryfikację ofert i jakości surowców.

Wybierając produkty do importu, warto skupić się na tych o wysokiej marży, biorąc pod uwagę wszystkie dodatkowe koszty związane z importem. Import drogich chińskich produktów wymaga przemyślanego budżetu i znalezienia odpowiedniej niszy rynkowej. W przypadku decyzji o imporcie, kluczowe jest dogłębne zrozumienie produktu, jego regulacji rynkowych oraz potencjalnych trudności.

Niektóre produkty, jak meble wykonane z drewna, mogą okazać się nieopłacalne do importu z Chin ze względu na wysokie koszty transportu i silną pozycję lokalnych producentów. Warto więc dokładnie analizować rynek i potencjalne zyski przed podjęciem decyzji o imporcie konkretnych towarów z Chin.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.discolm.pl/

Redakcja casadi.pl