Każda młoda matka niepokoi się, gdy jej maleństwu dzieje się coś złego. Bardzo często okazuje się, że jej strach podyktowany jest zwykłym przewrażliwieniem. Najczęściej dzieje się tak przy pierwszym dziecku. Później jest już o wiele łatwiej. Czkawka u niemowlaka – jak ją pokonać?
Czkawka u niemowlaka – co powinniśmy na jej temat wiedzieć?
Z pewnością bardzo ważne jest to, że czkawka może występować u osób w każdym wieku. Czkawkę ma także dziecko w łonie matki, ponieważ ucząc się jeść, połyka wody płodowe. Czkawka objawia się mimowolnymi skurczami przepony oraz mięśni oddechowych. Nie musi ona oznaczać nic złego, a wręcz przeciwnie.
Czkawka u noworodka pojawia się przy bardzo szybkim napełnieniu żołądka. Aby ustąpiła wystarczy poczekać. Noworodki mają czkawkę nawet do kilkunastu razy dziennie. Jak wszystkiego, dziecko musi się nauczyć także jeść. Czkawka jest elementem tej nauki. Jeżeli natomiast czkawka utrzymuje się niemalże nieustannie, powinniśmy zgłosić nasze dziecko do lekarza pierwszego kontaktu.
Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat czkawki u niemowlaka?
Czkawka u niemowlaka może być także spowodowana nieodpowiednim przystawieniem dziecka do piersi. Oprócz mleka połyka ono także powietrze, w związku z czym zwyczajnie się zapowietrza. Warto zwrócić się do osoby, która na co dzień zajmuje się nauką karmienia piersią. Być może zmiana techniki przystawiania noworodka do piersi zniweluje problem częstej czkawki u dziecka.
Niepokojącym objawem jest, gdy czkawka uniemożliwia dziecku spokojny sen oraz karmienie. Istnieje jednak kilka sposobów, aby pomóc dziecku w ustąpieniu czkawki. Jednym z nich jest zmiana pozycji dziecka z poziomej na pionową. Są matki, u których dzieci działa masaż plecków niemowlaka kolistymi ruchami.
Lekarze są zgodni co do tego, że czkawka nie wpływa negatywnie na dyskomfort dziecka, jak i na zmiany w jego funkcjach życiowych. Saturacja, oddech oraz tętno dziecka pozostają wtedy niemalże bez zmian. Także jak widać, nie ma czym się martwić. Nie wolno straszyć dziecka, podawać do picia wody ani nie utrudniać mu dostępu do tlenu. Te metody są niebezpieczne dla dziecka, a przecież żadna matka nie chce zrobić krzywdy swojemu dziecku.
Kolejne bardzo ważne informacje na temat czkawki u niemowlaka
Nawet jeżeli boimy się, że czkawka u niemowlaka to nic wielkiego, ale jesteśmy jednak tym faktem zaniepokojeni, skonsultujmy się z pediatrą naszego dziecka. Można mu zaufać, porozmawiać z nim i rozwiać ewentualne wątpliwości. To zupełnie zrozumiałe, że bardzo się boimy o zdrowie i życie naszego dziecka. Nie ma w tym nic złego.
Gdy oprócz czkawki występuje kaszel oraz ulewanie, najprawdopodobniej nasz maluch boryka się z refluksem żołądkowo – przełykowym. Trzeba będzie wprowadzić zmiany w diecie dziecka oraz dołączyć do nich leki.
Czkawka u niemowlaka pojawia się także wtedy, gdy nagle spada temperatura ciała dziecka. Dzieje się tak najczęściej albo tuż po kąpieli, gdy wyciągamy dziecko z ciepłej wody, albo kiedy przewijamy swoje dziecko. Czkawka to zwykły, zdrowy objaw fizjologiczny.