Produkty do rozczesywania pasm to akcesoria, których używa się codziennie. Mimo tak częstego sięgania po nie niewiele osób wie, jak wyczyścić szczotkę do włosów. Okazuje się, że brak zabrudzeń na niej daje wiele korzyści – nie tylko dla włosów, ale także dla skóry głowy. Jak więc dbać o jej dobrą kondycję i przy okazji zatroszczyć się także o swoje pasma?
Czy czyszczenie szczotki do włosów jest konieczne?
W artykułach na temat pielęgnacji pasm niewiele można przeczytać o utrzymywaniu higieny szczotki do włosów. Niestety, wciąż jest to dość rzadkie zjawisko, które jednak ma spore znaczenie. By odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące tego, czy czyszczenie szczotki ma w ogóle sens, warto zapoznać się z kilkoma faktami. Akcesorium to – używane kilka razy dziennie, nierzadko przez parę osób w rodzinie – szybko staje się siedliskiem drobnoustrojów. Czesząc włosy, gromadzą się na nim łupież, sebum, fragmenty naskórka, kurz, włosy oraz różnego rodzaju kosmetyki – trzeba przyznać, że jest to niezła mieszanka. Walcząc z przetłuszczającym się typem włosów lub podrażnieniami skóry głowy, można pogorszyć sobie kondycję pasm, blokując działanie produktów leczniczych lub produktów pielęgnacyjnych. Nie jest to zbyt zachęcająca wizja – nawet dla osób, które nie borykają się z problemami ze strony włosów.
Jak często należy czyścić szczotkę?
Trudno określić, jak częstego mycia wymaga szczotka do włosów. Wiele zależy od tego, w jakich okolicznościach się jej używa i w jakich warunkach jest przechowywana. Ta pozostająca przez większość czasu w domu może wymagać rzadszego czyszczenia niż akcesorium, które nosi się w plecaku lub w torebce. Szczotka podróżna zwykle jest narażona na większe zabrudzenia. Przyjmuje się jednak, że dwa razy w tygodniu jest optymalną częstotliwością dla dezynfekcji szczotek.
Jakie są sprawdzone sposoby na pozbycie się zabrudzeń ze szczotki do włosów?
Oczyszczanie szczotki do włosów nie wymaga wiele poświęcenia – co zdecydowanie zachęca do wdrożenia tego nawyku. Całość zajmuje kilka minut, więc nie jest trudno o wykonanie tej czynności. Należy rozpocząć od usunięcia włosów. Można do tego użyć palców lub małego grzebienia. Następnie trzeba namoczyć akcesorium, użyć mydła, szamponu lub innego płynu do mycia i przystąpić do szorowania przestrzeni. Przydaje się do tego mała szczoteczka – np. do rąk lub do zębów. Na koniec należy dokładnie wypłukać szczotkę i usunąć nadmiar detergentów. Po wszystkim warto też użyć środka dezynfekującego.
Jak widać, kilka minut w tygodniu może mieć spory wpływ na poprawę kondycji włosów.