Jaki podkład do cery trądzikowej jest najlepszy?

Makijaż to codzienność niejednej kobiety. Niestety, źle dobrane kosmetyki mogą wyrządzić wiele krzywdy skórze. Do jednych z bardziej wymagających typów cery należy trądzikowa. Oprócz tego, że jej pielęgnacja nie jest łatwa, make-up również musi być wykonywany z należytą starannością. Wypryski i zaczerwienienia trudno zamaskować. Dodatkowo, podkład do tego rodzaju skóry powinien nie tylko posiadać właściwości kryjące, ale także pielęgnacyjne. Jak znaleźć produkt idealny dla tak trudnej cery? Warto kierować się kilkoma zasadami.

Cera trądzikowa – jak ją rozpoznać?

Cera trądzikowa – jak każdy inny typ – posiada swoje cechy, o których warto wiedzieć, by dobrze dobierać kosmetyki do jej wymagań. Do widocznych gołym okiem oznak tego rodzaju skóry twarzy należą liczne grudki, zaskórniki i krosty. Wypryski zwykle są bolesne, posiadają białą końcówkę i czerwoną obwódkę. Zaskórniki to znane wielu osobom „czarne kropki”, które tworzą się głównie na nosie i na brodzie. Cera trądzikowa ma tendencję do przetłuszczania się, przez co często się błyszczy. Odpowiednie dla niej są wszelkiego rodzaju kremy matujące, które poprawiają ogólny wygląd twarzy.

Czym powinien cechować się podkład do cery trądzikowej?

Wbrew pozorom, cera trądzikowa potrzebuje niezwykle lekkiego w formule podkładu, który nie będzie jej nadmiernie obciążał. Najlepiej wybierać spośród dermokosmetyków, które łączą w sobie właściwości kremu pielęgnującego i produktu kryjącego. Skóra tego typu wymaga również łagodnych składników, dlatego warto sięgać po produkty bezzapachowe i bez konserwantów. Dobrze, by podkład posiadał filtr przeciwsłoneczny i działał kojąco na naskórek. Doskonale sprawdzają się również wszelkiego rodzaju kremy BB – te jednak mogą nie kryć tak dobrze jak standardowy podkład. Wymagająca cera trądzikowa potrzebuje więc podkładu do zadań specjalnych – lekkiego i łagodzącego podrażnienia, ale o dobrych właściwościach kryjących.

Co szkodzi cerze trądzikowej?

Cera ze skłonnością do powstawania trądziku zdecydowanie nie lubi ciężkich podkładów o gęstej konsystencji. Stosowanie tego typu produktów na co dzień może przyczynić się do zmniejszenia efektów leczenia dermatologicznego. Skóra trądzikowa niezbyt dobrze znosi też wyciskanie krost i zaskórników – powoduje to rozprzestrzenianie się bakterii w inne rejony twarzy, co jeszcze bardziej zaostrza dolegliwości. Posiadając ten typ cery, warto pamiętać także o odpowiedniej diecie. Zbyt dużo cukrów prostych może pogorszyć kondycję skóry. Warto unikać przetworzonych słodyczy, ostrych przypraw i nabiału.

Redakcja casadi.pl